Program – pátek 2016 MSD

Začátek: 18:00

1) Gamba Blues Band – blues/bluesrock (Czech rep.)

Bluesová kapela Gamba blues band vznikla během roku 1997 a můžeme ji téměř považovat za "domácí a regionální". Začátky činnosti se datují do Čáslavi a muzikanti jsou z nejbližšího okolí. Jedná se o ostřílené harcovníky, kteří se nechtěli smířit s koncem hudební kariéry. Z nenápadného hraní pro vlastní radost o občasného jamování se postupně zrodilo i pár vlastních písniček, takže došlo i na první koncerty. Záhy se dostavily první úspěchy a to kapelu nasměřovalo nejen do hospodských sálů, ale taky na koncertní a festivalová pódia. V Kolíně už "Gamba" hrála na předchůdci současného festivalu "Fest Blues" a věříme, že i letos svým vystoupením zaujme a dobře rozjede páteční "bonusový" koncert.

2) Asphalt Horsemen – southern rock (Maďarsko)

Asphalt Horsemen se poprvé sešli v roce 2010 ve městě Gödöllö. Nejprve hráli písně kapel jako Lynyrd Skynyrd , Black Stone Cherry a Pride And Glory . Brzy ale přišly vlastní nápady a nové písničky byly testovány na menších koncertech. Reakce publika byla skvělá. Southern rock, který Asphalt Horsemen hrají vyplňuje mezeru v rockové hudbě v Maďarsku. Mezi místními kapelami to opravdu není běžný hudební žánr. Jednotliví muzikanti nebyli na hudební scéně žádnými nováčky a v posledních 10 letech sbírali zkušenosti v několika kapelách, které koncertovaly v Maďarsku a v Evropě . Jejich kořeny jsou v blues rocku a hardrocku, zažili ale i nějaké dobrodružství v grunge, jazz rocku a metalu. Kytarové riffy Asphalt Horsemen zní velice dobře stejně jako melodický vokální projev. 
V Čechách už Asphalt Horsemen vystoupili minimálně 2x na větších akcích. V roce 2014 v Otrokovicích na festivalu Stetson & Bourbon a minulý rok na kultovním jižanském Summer Southern Session "Mlejn", kde byli některými zástupci publika hodnoceni jako to nejlepší, co kdy na Mlejně hrálo …

3) Peter Lipa Band – blues/bluesrock (Slovensko)

Peter Lipa – je nejvýznamnější osobností slovenského jazzu. Zpěvák, skladatel, organizátor, moderátor, manažér jazzového dění, dlhouletý dramaturg a promotér popředního evropského festivalu Bratislavské jazzové dny. Peter Lipa se v ankete časopisu Mezinárodní jazzové federace Jazz Forum už v 80. letech pravidelně umísťoval mezi nejlepšími evropskymi jazzovými zpěváky. Vychází z blues, soulu i klasického mainstreamu. Je velmi flexibilní a má výbornou stylovou orientaci. Jeho rozpětí sahá od klasických jazzových standardů a dixielandu přes latinskoamerický jazz, jazzový šansón a spirituál až po funky a rock. Netají ovlivnění spěváky jako Jimmy Rushing,
Ray Charles, Al Jarreau, Joe Cocker či Bobby McFerrin. V současnosti se dopracoval k „nadstylovému písničkářství" a jeho vystoupení v pátečním večeru bude určitě patřit k jednomu z vrcholů letošního kolínského festivalu. 

4) Rebelianci – southern rock (Polsko)

Parta hudebních kamarádů, inspirovaných hudbou ikon southern rocku, jako Lynyrd Skynyrd, The Allman Brothers Band, Blackfoot nebo Outlaws, založila v roce 1990 skupinu se snahou hrát jako jejich vzory. Za téměř 15 let, prošla kapela mnoha personálními, ale i stylovými proměnami.  Na konci roku 2012 přišel nový zpěvák a ostatní členy kapely tato změna notně nakopla. Přinesl čerstvý vzduch a zvýšil úroveň celé kapely. Od té doby kapela přijala nový název – Rebelianci – a začala novou kapitolu ve svém hudebním životě. Důsledně se soustřeďuje na svůj vlastní repertoár, ale pro své fanoušky občas na koncertech zařadí i nějaký ten cover.  Melodické písně vytvářejí jedinečnou atmosféru mystické cesty po americkém Jihu.

v předsálí zahraje rodinné bluesové Petra Börnerová trio & Besenyei Csaba (CZ/SK/HU)

Petra Börnerová trio je projekt české zpěvačky Petry Börnerové a jejího manžela slovenského hudebníka Tomáše Bobrovniczkého, které vzniklo  v roce 2010 původně jako duo. Když pak přizvali ke spolupráci maďarského zpěváka a harmonikáře Besenyei Csabu, z dua vzniklo trio. Repertoár je postavený na převzatých i vlastních folk- bluesových písničkách. Skupinu je možné vidět v klubech, kavárnách ale i na festivalech. Tomáš Bobrovniczký získal ocenění Bluesman roka 2012, které udělila Slovenská bluesová společnost. Perličkou jejich vystoupení je účast malého syna Petry a Tomáše – Tomáše juniora, který sestavu doplňuje hrou na bicí.