O festivalu

V závěru roku 2007 uspořádal velký milovník jižanského rocku s lehce misionářským cítěním Dalibor Mierva v Kolíně první festival, který tuto muziku přiblížil a představil obyvatelům města na Labi. Festival tehdy pojmenoval Kolínská jižanská noc, a až do roku 2011 takto proběhlo celkem 5 ročníků. Prostřídalo se zde postupně mnoho domácích southern rockových kapel (The Cell, MBA Band, Blue Rocket, Pumpa, Blackies, Full House, 1202 Station, Last Rebel a The Again) a v roce 2009 se podařilo poprvé přivézt i polskou kapelu Highway. Odezva posluchačů sice nebyla podle očekávání bouřlivá, a po 3 letech v sále MSD Kolín se festival přestěhoval do menšího prostředí rockového klubu U Vodvárků, přesto se dá považovat existence tohoto festivalu v Kolíně za úspěšnou, osvěžující a zpestřující kulturní nabídku města.

Od roku 2008 pak v Kolíně existoval ještě bluesový festival, jemuž pořadatelé dali název FestBlues. Pořadatelům se podařilo zajistit pro tento festival finanční podporu města a až do roku 2011 proběhly úspěšně jeho 4 ročníky. Když pak hlavní organizátor FestBlues Kolín Aleš Králík usoudil, že vozit hvězdy do Kolína, pro těch pár lidí co na ně přijdou, je něco podobného jako házení perel sviním, a prohlásil, že další ročník už nebude, nedalo to spát kolínskému patriotovi Vojtovi Kloučkovi, který mu s tím do té doby pomáhal. Rozhodl se, že to tak nenechá, ale jelikož zřejmě cítil, že takováto akce by byla nad jeho síly, spojil se s Daliborem Miervou. Vznikl nový hudební projekt, který navázal na tradice svých předchůdců. Jeden místní novinář to později nazval „sňatkem z rozumu“.

Nový festival dostal název Southern Rock & Blues Kolín, a od roku 2012, jak už název napovídá, doslova a do písmene začal zájemcům nabízet blues a southern rock v celé široké škále podob těchto velice si blízkých hudebních stylů. Festival se postupně zabydlel na domácí blues – rockové hudební scéně a zájemci o vystoupení na něm se začali ozývat i ze zahraničí. Hráli zde muzikanti prakticky z celé Evropy, USA, Kanady i Austrálie. Někteří z nich dokonce poprvé v naší republice, a od té doby jsou častými návštěvníky (jako francouzští Natchez).

O bohaté historii festivalu i o jednotlivých jejich ročnících se můžete dozvědět více, když nahlédnete do archivu předchozích ročníků zde na webu.