Městský společenský dům 2013

19:00 – 20:00    Jerguš Oravec               (Sk)

V šesti letech začal studovat klavír, ve třinácti pro sebe objevil kytaru a za necelé tři  měsíce e dokázal zvládnout téměř celou diskografii Led Zeppelin…Zakládá svou první rockovou formaci s názvem Next Page. Kapela koncertuje po celém Slovensku a dokáže se propracovat až do národního finále soutěže  BlastBeat v roce 2008.

Ve stejném roce nahrává album, které pokřtil Pavol Hammel se skupinou Prúdy. Next Page posléze změnili své hudební směrování a vydali bluesové DVD s názvem "Just One Night", které bylo v roce 2010 nominované na bluesový objev roku.
Jerguš zároveň stihl nahrát akustický projekt "Born", který obsahoval bluesové standardy např. od Roberta Johnsona, Big Bill Bronzyho, Muddyho Waterse a T-Bone Walkera, společně s Jergušovými slovensky zpívanými skladbami. V roce 2011 začíná víc inklinovat k jazzu, soulu a funky, účastnil se soutěže CSSuperStar, kde se propracoval se až do „TOP 16 (zpíval např. známou skladbu skupiny Pink Floyd – Wish You Were Here). Letos se svým triem naprosto uhranul bluesovým repertoárem publikum na festivalu Blues Alive v Šumperku.
Ve věku pouhých 23 let má na kontě studiové album, vánoční singl, dvě Live DVD. V roce 2007 jamoval s muzikanty v newyorském klubu "Jazz Standard", spolupracoval se slovenskou funkovou legendou A'Conto,  Erichom "Bobošem" Prochazkom, Jurajom Tatárom a mnoha dalšími předními slovenskými muzikanty.

video 1

video 2

 


20:30 – 21:30    Natchez                         (Fr)

francouzská jižanská kapela NATCHEZ, pro kterou bude vystoupení v Kolíně vůbec prvním koncertem v Čechách

Nejlepší francouzská kapela hrající tzv. jižanský rock, kde prim hrají dva kytaristé -Thierry a Emmanuel Aeschbachovi. Tuto dvojici doplňuje baskytarista André Dufour a bubeník Benjamin Proy.

V roce 2012 oslavila skupina 25 let existence a má doma natolik výsostné postavení, že v roce 2010 hrála jako předkapela před jednou z nejlepších světových veličin žánru – Molly Hatchet.

video 1

video 2

 


22:00 – 23:00    Magda Piskorczyk         (Pl)

Magda Piskorczyk je charismatická polská zpěvačka s neobvyklým hlasem. Ve francouzštině popsaný jako "la voix noire et au costume blanc" (černý hlas v bílém kostýmu)……. Dvojnásobná semifinalistka IBC soutěže v Memphisu. Akustické živé CD "Magda Live" bylo nominováno na Cenu Fryderyk (ocenění Polské fonografické akademie), album "Blues Travelling" bylo nahráno s Michalem Urbaniakem, světoznámým houslistou. Magdina hudba (v jejích vlastních vkusných aranžích) je neobvyklý mix kořenů a moderní hudby od Mississippi až po Evropu, přes Mali.
Magda je známá pro její skvělý kontakt s publikem, které je střídavě zapojeno do spontánní zábavy. Kolektivní zpěv publika a kapely, emotivní výkřiky, tleskání nebo louskání – to jsou pravé součásti jejích koncertů.

video 1

video 2

 


23:30 – 00:30    B.Radványi & L.Beňa    (Sk)

Bonzo Radványi a Ľuboš Beňa jsou známí propagátoři rezofonické kytary – dobra, nástroje který vynalezl v 20. letech minulého století slovenský rodák John Dopyera. Jejich repertoár je složený z klasických amerických standardů, ale i vlastních originálů zpívaných ve slovenštine. Peter Bonzo Radványi se na slovenské bluesové scéně pohybuje od 60. let Původně baskytarista, odkojený ranými bluesovými hity Rolling Stones, se později přeorientoval na rezofonickou kytaru a dnes je předním středoevropským hráčem na tento nástroj. Kromě toho, že řadu let organizoval v Trnavě Dobro fest, uvádí ve vysílání Rádia Devín svůj program Bluesnenie a vedle řady evropských mí vystupovaltaké na Tchaj-wanu. Peter Bonzo Radványi je držitelem ocenění Bluesman roku 1996, výroční ceny za první koncertní CD v historii slovenského blues (spolu se skupinou Blues Mother-In-Law). Ľuboš Beňa se k dřevnímu blues a k rezofonické kytaře dostal přes country. S Radványim natočil již před 10 lety společné album Hand Made Music, poté vystupoval sólově a v různých formacích a do povědomí se dostal v posledních letech v duu s Matějem Ptaszkem. Ľuboš Beňa hrál a nahrával jako první bluesman v historii Slovenska na jihu USA. Je držitelem ocenění Objev roku 2001, Bluesman roku 2004 a Bluesman roku 2008.

Po rozchodu dvojice Beňa&Ptaszek se Luboš Beňa spojil se svým dřívějším spoluhráčem a známým slovenským bluesmanem  Petem "Bonzo" Radvanyim a během roku 2012 absolvovali úspěšně řadu koncertních vystoupení jak doma, tak v zahraničí. Hlavně tam hráli na poměrně velmi prestižních akcích a festivalech (Německo, Francie, Belgie, Švýcarsko, Rakousko a Polsko).

Na základě toho přišla nabídka od firmy Indies records na natočení alba. To se nahrávalo koncem září minulého roku a pod názvem "Nemám hlad, nemám smäd" vyšlo v průběhu listopadu 2012

Dvojice Radvanyi & Beňa hraje (např. v porovnání s předchozím duem Beňa&Paszek) výrazně modernější formu blues s větším důrazem na vlastní autorskou tvorbu. A byť je to dvojice, pak vydá zvukově za celou menší kapelu: Peter Radvanyi hraje na rezofonickou kytaru, zpívá, přidává foukací harmoniku či kazoo. Luboš Beňa pak vedle rezofonické kytary hraje na redukovanou bicí soupravu.

Po vydání alba a skutečnosti, že budou v březnu reprezentovat Slovensko na III. Eropean Blues Challange ve francouzském Toulouse jejich "atraktivita" ještě stoupá a budou zajímavou akvizicí nejen kolínského festivalu. (mimochodem Beňa spolu s Charliem Slavikem hráli nedávno dokonce na 29. ročníku celosvětového International Blues Challange v Memphisu v USA!)

Máme se tedy v Kolíně na hlavním pódiu na co těšit …

video 1

video 2

 


 

Dobu přestávek mezi střídáním kapel na hlavním pódiu vyplní návštěvníkům v přísálí hrající  AMISTAR SWING BAND.
Jedná se o partu muzikantů kolem Františka Javůrka – českého výrobce rezofonických kytar. Tato partička už v minulosti na Fest Blues v Kolíně na tomto postu hrála a zpříjemňovala návštěvníkům dobu čekání o přestávkách.
Vstoupení bude doplněno i ukázkami výrobků firmy Amistar.

video 1

video 2