Manželství z rozumu porodilo skvělý vícežánrový festival

Kolín – Dvanáct hodin muziky si užil fanoušek, který se rozhodl prožít od začátku až do konce sobotní kolínský festival pojmenovaný Southern Rock & Blues. Ten spojil dva kolínské festivaly, podzimní Jižanskou noc a jarní BluesFest i oba jejich organizátory Dalibora Miervu a Vojtu Kloučka. „Je to takové manželství z rozumu,“ vysvětlovali oba toto spojení.

 

Mrakoplaš zafungoval skvěle

Odpolední program bez vstupného naplánovali promotéři do kolínské Kutnohorské ulice na zahrádku jedné z místních restaurací, tomu však málem udělilo stopku počasí. „Byli jsme jako v té pohádce, nejdříve jsme to venku zrušili, pak jsme to zrušení zase odvolali a slíbili původní variantu,“ smál se později Vojta Klouček s tím, že nakonec udělali dobře. Oproti pátku sice dramaticky klesla teplota, ale naštěstí už nepršelo jako v noci a brzy ráno. Festival tak po úvodních slovech místostarosty města Jana Pospíšila o jedné po poledni mohla zahájit pražská kapela s tím nejvhodnějším názvem – Mrakoplaš. Svůj set a vlastně i celou přehlídku odpíchla skladbou Dětské šaty od Petra Kalandry, kromě dalších dvou předělávek však vsadila na vlastní repertoár. Kapela Stetson přijela z Rožnova pod Radhoštěm, na hlavu si ale nasadila mexické klobouky, zahalila se do dek coby ponč, kytaristu, zpěváka a hráče na foukací harmoniku nazývala Stařečkem Goláněm a ulici zalila nefalšovaným jižanským rockem. Blues Klan má styl i původ ve svém názvu – přijeli z nedalekých Klánovic a hráli blues s klávesami a foukací harmonikou. Následující mladoboleslavští Full House změnili styl zase k jižanskému rocku, k čemuž pomohla i zpěvačka Gábina Konopková, tečku za odpoledním programem venku udělala místní partička Kronos Combo, hrající ze všech žánrů úplně nejvíc jazz. V hudebně pohodovém odpoledni občas i vysvitlo sluníčko, které fanoušci, jichž se v průběhu odpoledne vystřídalo několik stovek, vyhledávali a stoupali si do jeho hřejivých paprsků. Výměna Kutnohorské ulice za Karlovo náměstí se ukázala také jako smysluplná, auditorium bylo sevřenější a kapely tak nehrály do prázdné plochy. „Tohle je parádní práce, všichni muzikanti umějí hrát, takže není co řešit,“ hodnotil od mixážního pultu zvukař Petr Bašus.

Zahraniční hvězdy hrály uvnitř

Večerní program pokračoval už za vstupné ve velkém sále Městského společenského domu, kde jej zahájila v Kolíně již prakticky zdomácnělá kapela The Cell. Tahle špička domácího jižanského rocku tu hrála nejen na všech Jižanských nocích, ale i třeba na Dni záchranářů na kamionu na letišti. Amerického zpěváka v kapele před časem nahradil český Michal Cerman, kterého rockeři znají z Brutusu a milovníci muzikálů z Hamleta, Ježíše i dalších. K tomu dvě zpěvačky a šlapavý jižanský rok, který hned od začátku nasadil kvalitativní laťku večera hodně nahoru. Z Polska přijela kapela říkající si Around The Blues se zpěvačkou Asi Mrozek, kteří nahradili původně avizovanou hvězdu Magdu Piskorczyk, jež sice účast nejdříve potvrdila, ale poté musela na jinou a větší akci. Australan Gwyn Ashton hrál nejdříve sám, po několika skladbách jej pak doprovodil bubeník Tomáš Bobrovniczký, přičemž Ashton střídal kytary a zpíval na dva mikrofony, z nichž jeden jeho hlas různě moduloval. Tuzemská partička St. Johny And The Sinners bohužel dorazila bez Charlieho Slavíka, jednoho z nejlepšího tuzemských  hráčů na foukací harmoniku a jejich stálého bubeníka Martina Kopřivu nahradil Tomáš Bobrovniczký, ovšem když se k nim pak přidal Gwyn Ashton a s kytaristou kapely se předháněli v kytarových sólech a propletencích, byl už sál zase na nohou. A to se někteří ještě snažili vyhecoval Asi, aby se k dění na pódiu přidala, pak by to bylo zřejmě sessions roku! Přestávky na výměnu aparatury vyplňoval ve foyeru  Zdeněk Hemza alias Zálabský Red, kterému tentokrát asistoval kytarista Jirka Popel. „Měli jsme asi tři zkoušky, ale většinu jejich času jsme prokecali,“ přiznal Red. „Jsem nadšený, navzdory zhoršenému počasí vyšel program venku, kde se podařilo zaujmout jak bluesmany, tak fanoušky jižanského rocku i náhodné kolemjdoucí. V sále pak laťka kvality nasazená na začátku kapelou The Cell jen stoupala. Myslím, že se nám večer podařil i dramaturgicky, protože každá kapela byla jiná, závěrečný jam pak byl famózní a bylo vidět na polských muzikantech, jak by si také rádi společně zahráli, ale aparaturu už měli v autě. Spojení obou festivalů se osvědčilo, takže za rok bychom v něm určitě rádi pokračovali, tentokrát i s Magdou Piskorczyk, která nám už termín potvrdila,“ shrnul organizátor Dalibor Mierva.

ZDENĚK HEJDUK, KOLÍNSKÝ DENÍK