Khalif Wailin Walter hvězdou květnového kolínského Southern Rock & Blues festu

Necelý měsíc zbývá do zahájení 4. ročníku kolínského Southern Rock & Blues festivalu (16. května). Jeho organizátory, Dalibora Miervu a Vojtěcha Kloučka, jsme požádali o rozhovor.

* Letos pořádáte již čtvrtý ročník festivalu, navazujete i na někdejší FestBlues Kolín. Vidíte ještě nějaké možnosti, jak pojetí festivalu vyladit? Bude se letošní Southern Rock & Blues nějak lišit od loňska?

Mierva: Každý ročník se snažíme nějak obměnit. Loni jsme v rámci doprovodného programu pozvali majitele amerických aut a motorek. Kvůli špatnému počasí nakonec dorazila jen ta auta, ale i přes chladno a začínající déšť, který nás nakonec zahnal pod střechu Městského společenského domu, se dostavilo poměrně dost diváků, kterým se auta i venkovní produkce kapel líbily. Letos nebude odpolední produkce v Kutnohorské ulici před restaurací "Stoletá", která je, jak známo v rekonstrukci, ale hrát se bude přímo na Karlově náměstí ze zastřešeného pódia. Zachováme zaběhlý standard volného vstupu s možností zakoupení vstupenky na večerní část festivalu za výhodnější "předprodejní" cenu.

Klouček: Já bych doplnil, že Southern rock & blues Kolín navazuje na Festblues stejně tak jako na Kolínské jižanské noci. Možností, jak co zlepšovat, jsou tady vždy. Hlavně doufám, že nám příroda letos nastaví přívětivější tvář než loni. Občerstvení na náměstí zajistí Franta Holas a bude točeno pivo Krušovice, máme připraveno překvapení, takže doražte minimálně půlhodiny před oficiálním zahájením panem místostarostou Růžičkou. K prvním oficiálním vystupujícím bych dodal, že mnoho festivalů zakončí jam session, my jím zahajujeme.

* Jak vznikal letošní program? Chtěli jste do Kolína pozvat pouze kapely, které zde ještě nehrály?

Mierva: Program se začal pomalu "klubat" od loňského léta, kdy jsme si vymysleli, že bychom na další ročník chtěli do Kolína přivézt po Livin Blues Experience, opět nějakou věhlasnou kapelu. Volba padla na Kima Simmondse a jeho Savoy Brown. Oslovili jsme několik promotérů a v jednu chvíli to i vypadalo nadějně. Pak zástupce nejmenované agentury přestal komunikovat a po čase jsem zjistil, že už u té agentury nepracuje. Nakonec jsme zjistili, že Savoy Brown na jaře v Evropě nebudou a nechtěli jsme už čekat na nějaké eso na poslední chvíli. Trochu jsme překopali dramaturgii a na místo "hlavní hvězdy" jsme posunuli amerického kytaristu Khalifa "Wailina" Waltra, kterého jsme měli už nasmlouvaného. Není to sice exkluzivní smlouva, protože zahraje v rámci turné po ČR, ale věřím, že si návštěvníci našeho festivalu přijdou na své. Samozřejmě se snažíme vybírat hlavně kapely a interprety, kteří v Kolíně ještě nehráli. Máme poměrně dobré "reference" a nabídek kapel na vystoupení v Kolíně dostáváme víc, než jsme schopni uspokojit.

Klouček: Ano, snažíme se, aby se vystoupení jednotlivých kapel neopakovalo, pokud tomu tak je, je to z důvodu velké obměny hráčů v kapele, nebo že má kapela nějaké jubileum apod.

* Přijede někdo ze zahraničních účastníků do Česka pouze kvůli kolínskému vystoupení nebo mají všichni turné po naší republice?

Mierva: Jenom kvůli vystoupení v Kolíně přijede ze zahraničí hned několik interpretů. V prvé řadě je to polská kapela Manson Band, která bude hrát odpoledne na náměstí. Také Alex Houdjakova, která zahájí večerní část programu, přijede z Rakouska pouze na vystoupení v Kolíně a perličkou je, že tato dcera rusko rakouských rodičů vystoupí v České republice vůbec poprvé. Věřím, že si její vystoupení nenechají ujít mnozí produkční bluesových a bluesrockových klubů z Čech a Moravy. Podle mých současných informací by i další, čistě rakouské trio Roosevelt Houserockers, mělo také přijet jen na vystoupení v Kolíně.

* Co můžeme čekat od Underground Blues Session?

Mierva: Underground Blues Session je kapela, která je jakousi "bokovkou" několika našich významných hudebníků. Kytaristy Joe Karafiáta (Garage a Plastic People Of Universe) a dvojice kytaristů Žlutého psa Honzy Martínka a Petra Roškaňuka. Ze spojení těchto tří individualit vznikl i název kapely. Underground (Joe Karafiát) Blues (Martínek & Roškaňuk) a jejich společné Session. Už dávno jsem chtěl do Kolína přivézt Petra Roškaňuka s jeho další kapelou Blackout, která volně navazovala na starší R-Force. Petr se teď ale vedle Žlutého psa věnuje jen projektu Underground Blues Session, a tak přijede tato sestava.

* Česká jižanská kapela General Lee se dala po mnohaleté odmlce dohromady kvůli kolínskému festivalu? V jak početné sestavě do Kolína přijede?

Mierva: Česká jižanská legenda General Lee obnovila svou činnost už loni na podzim, kdy si 14. září slavnostním koncertem v Lucerna Music baru připomněla 25. výročí založení a další kulatá výročí narození jednotlivých muzikantů. Přestože už cca 11-12 let kapela nehrála, tak na ten slavnostní koncert poctivě dřeli a cvičili a pokud vím, vystoupili ještě v říjnu v Otrokovicích. Tam to ale bylo jen se dvěma kytarami a bez ženských vokálů. Doufám, že se mi podaří kapelu přesvědčit, aby do Kolína přivezla i své dvě dávné vokalistky. O tříčlenné kytarové sekci nebudu vůbec pochybovat. Ta by měla být ve své nejsilnější sestavě: Víťa Havlíček, Jirka Hrubeš a Zdeněk Šikýř. Za mikrofonem bude Dominik Wallenfels, baskytara Michal Němec a bicí Milan Milata.

* Hlavní hvězdu festivalu Khalifa Wailina Waltera jste živě někde viděli nebo jste na něj dostali doporučení od přátel. Co nám o něm můžete prozradit? Bude hrát sám nebo s kapelou?

Mierva: Khalif Wailin Walter je skvělý americký kytarista z Chicaga, který není u nás neznámou osobností. V roce 2008 s úspěchem vystoupil i na šumperském Blues Alive. Pokud vím, tak Khalif sám nehraje, ale půjčuje si rytmiku v podobě Evropských muzikantů. Někdy v létě loňského roku jsme dostali nabídku na Khalifovo vystoupení, v té době ještě nebylo jisté jeho turné po Čechách, ani to, že bude naší "hlavní hvězdou". Má ale šikovnou managerku, která těch koncertů zajistila víc…

Klouček: Ta šikovná manažérka se jmenuje Martina Bernátek Topičová. Více se o Khalifovi dozvíte nahttps://www.bluesmusic.sk/khalif-wailin-walter/

* Kolik vám přípravy festivalu zabraly času a kde ho berete? Je možné festival ještě v dnešní době pořádat z pozice fanoušků bez zázemí nějaké profi agentury?

Mierva: Nový ročník festivalu začínáme připravovat prakticky ihned po ukončení starého a po uzavření veškerého účetnictví. Probereme nabídky, které během roku přišly, zavzpomínáme, komu jsme co slíbili, vybereme 2-3 kapely, které by byly největším lákadlem a pak oslovíme několik větších agentur s dotazem, zda by bylo možné v našem termínu tyhle kapely v Evropě potkat. Když to vyjde, máme vyhráno a něco si vybereme. Pokud bychom na předvybrané kapely nedosáhli, necháme si nabídnout něco jiného. Jak jsem říkal výše, máme dobré kontakty i reference a mohli bychom tady mít i světové hvězdy první velikosti, které ale nezaplatíme…

Stále se pohybujeme, a ani nám to nevadí, v amatérských podmínkách. S podporou města Kolína, od loňska i Krajského úřadu Středočeského kraje a mnoha místních podnikatelů a firem to děláme, jak nejlíp umíme. Ptal jsi se na čas. Jeden můj bývalý nadřízený říkal, že den má 24 hodin a ještě celou noc. Když se chce, tak všechno jde. Mimochodem už mi končí i kuželkářská sezóna a tak se můžu našemu festivalu věnovat zase o trochu víc…

Jo a ještě k dotazu na zázemí. Myslím si, že tady v Kolíně máme s Vojtou tak dobré zázemí kamarádů a známých, kteří nám zatím vždy pomohli sehnat potřebné prostředky a festival zatím vždy proběhl v "černých číslech". Snad jen kolínská veřejnost by si mohla víc všimnout, že se na území města koná hudební akce, na které za cenu 3-4 krabiček cigaret může vidět a zažít to, co jinde těžko. Osm vynikajících kapel a mnoho skvělých muzikantů a zpěváků. O pohodové atmosféře ani nemluvě … V uplynulých letech přespolní návštěvníci ty domácí poráželi "na hlavu". Jakpak to dopadne letos?

Klouček: Jak píše Dalibor, na realizaci máme celý rok, takže nejsme pod takovým tlakem, jako před prvním společným festivalem, kdy jsme na to měli necelé čtyři měsíce. Samozřejmě před vlastním festivalem bývají nějaké zmatky, ale je jich čím dál tím méně. Do budoucna je ve hře i vícedenní festival, blížíme se k důchodu a pak na to bude času ještě více…
Na závěr bych chtěl upozornit na Hejdukovu hudební hodinku na radiu Patriot https://www.facebook.com/radiopatriot?pnref=storyv pondělí 27. dubna od 18 hodin, která bude věnována výše zmíněnému festivalu, určitě tam bude Dališ a já možná taky.

* Jméno Dalibor Mierva je v oblasti českého jižanského rocku respektované. Nakolik se vlastně na sounthern rockové scéně angažuješ mimo Kolín?

Mierva: Snažím se propagovat jižanský rock na jedněch fanouškovských webových stránkách www.herald-dixie.cz, píšu příspěvky i na web internetového Rádia Dixie https://www.radiodixie.cz/. Jedenkrát měsíčně tam jezdím vysílat naživo pořad "Hurá na jih" převážně věnovaný domácí southern rockové scéně. Zhruba rok času zabrala práce na vydání dalšího kompilačního CD českých jižanských kapel Whiskey & Poslední rebel. Touto kompilací navazujeme na první dvě podobná alba Whiskey & fazole (1991) a Whiskey & buráky (1994). Nové album už je na světě, nepůjde do komerční obchodní sítě, ale bude k dostání například i na kolínském Southern Rock & Blues festivalu.

 
Autor článku: Vladimír Sládek
Kolínský Pres