BONZO RADVÁNYI A ĽUBOŠ BEŇA

Pokud se nezadaří a Dana Fusch v Kolíně nevystoupí, je domluveno vystoupení dvojice Luboš Beňa & Peter „Bonzo“ Radványi s programem propagujícím jejich nově vydané album „Nemám hlad, nemám smäd“.

Bonzo Radványi a Ľuboš Beňa jsou známí propagátoři rezofonické kytary – dobra, nástroje který vynalezl v 20. letech minulého století slovenský rodák John Dopyera. Jejich repertoár je složený z
klasických amerických standardů, ale i vlastních originálů zpívaných ve slovenštine. Peter Bonzo Radványi se na slovenské bluesové scéně pohybuje od 60. let Původně baskytarista, odkojený ranými bluesovými hity Rolling Stones, se později přeorientoval na rezofonickou kytaru a dnes je předním středoevropským hráčem na tento nástroj. Kromě toho, že řadu let organizoval v Trnavě Dobro fest, uvádí ve vysílání Rádia Devín svůj program Bluesnenie a vedle řady evropských mí vystupovaltaké na Tchaj-wanu. Peter Bonzo Radványi je držitelem ocenění Bluesman roku 1996, výroční ceny za první koncertní CD v historii slovenského blues (spolu se skupinou Blues Mother-In-Law). Ľuboš Beňa se k dřevnímu blues a k rezofonické kytaře dostal přes country. S Radványim natočil již před 10 lety společné album Hand Made Music, poté vystupoval sólově a v různých formacích a do povědomí se dostal v posledních letech v duu s Matějem Ptaszkem. Ľuboš Beňa hrál a nahrával jako první bluesman v historii Slovenska na jihu USA. Je držitelem ocenění Objev roku 2001, Bluesman roku 2004 a Bluesman roku 2008.

Lauba Pelno Bluesa

Nemám hlad, nemám smäd