Bluesmani se v Kolíně spojili s Jižany

TRADICE JE ZACHOVÁNA, I KDYŽ V JINÉ PODOBĚ

Kolínský festival Southern Rock & Blues se konal 12. května. Předtím existovaly dvě stylově poněkud odlišně zaměřené akce Jižanská noc a BluesFest. Jejich organizátoři se letos rozhodli spojit je v jeden festiválek. Ostatně blues a jižanský rock mají stejné kořeny. Tentokrát se poprvé hrálo v otevřeném prostoru Kutnohorské ulice, večerní program pak pokračoval v Městském společenském domě. Publikum si mohlo užít 12 hodin hudby. Jak to dopadlo, jsme se ptali pořadatelů festivalu Dalibora Miervy a Vojtěcha Kloučka.

 

Nejvíce mě překvapil Kronos Combo

* Dalibore, co soudíš o úspěchu vašeho prvního pokusu přenést festivalovou scénu do Kutnohorské ulice?

Myslím si, že Kutnohorská ulice byla pro naše představy ideální. Je to daleko sevřenější prostor a výhodou bylo nejen soustředění posluchačů blíže k pódiu, ale i kvalita zvuku byla lepší. Na náměstí by se sto či dvě stě lidí v tom velkém prostoru ztratilo. Tady to bylo akorát. Nejsme Kmochův Kolín, abychom zaplnili náměstí.

* Jaké máš po festivalu pocity? Sešlo se vám publikum usedlých fajnšmekrů posedávajících na židlích nebo dorazila i mladší generace zvyklá křepčit pod pódiem?

V tuto chvíli si užíváme pocity dobře odvedené práce a těší nás příznivé ohlasy od vystupujících i od posluchačů. Měl jsem trochu strach, jak se publikum vyrovná s větší žánrovou pestrostí, ale skutečnost byla vynikající.
Fajnšmekři si notovali a poklepávali nohama a "fanklub" Kronos Comba řval nadšením. Ne, ale vážně. Kronos Combo bylo pro mě největším a nejmilejším překvapením.

* Závěrečný jam session byl v plánu?  

Vyplynulo to tak nějak samo. Honza Stehlík z kapely St. Johnny and The Sinners si před vystoupením domluvil s Gwynem Ashtonem, že si ho v průběhu vystoupení na pódium pozve … a jak řekli, tak udělali… Publikum to přijalo s nadšením a nebyl důvod do toho nějak zasahovat. Publikum i muzikanti na pódiu se skvostně bavili a dokonce jsme zaznamenali snahu dvou polských kytaristů z kapely Around The Blues přidat se k ostatním na pódiu, ale bohužel už měli nástroje zabalené autě. Tím vším se pochopitelně celý koncert o něco protáhl, ale myslím, že to nikomu nevadilo. Úplně poslední opouštěli přísálí společenského domu muzikanti z Around The Blues kolem druhé hodiny po půlnoci…

Nejvíce mě sebral jam session

* Vojto, předpokládám, že 12 hodin trvající Southern Rock & Blues festival jsi absolvoval celý. Kolik takových dalších lidí odhaduješ, že tam bylo?  

No, já jsem byl v Kutnohorské ulici už v 9 hodin dopoledne a dorazil jsem domů 2 hodiny po půlnoci. V Kutnohorské ulici se odhadem vystřídalo 250 až 300 lidí; někdo vydržel celé odpoledne, jiní si dali pivo – něco si poslechli a odešli.
Večerní účast odhaduji na 150 až 200 posluchačů.

* Co se tobě osobně líbilo v "kulturáku"?

Výběr kapel, včetně dramaturgie se nám myslím povedl. Nejvíc mě sebral závěrečný jam session – kdo tam byl, dá mi určitě zapravdu. Celkový pocit z kulturáku: hodně příjemná, skoro až rodinná atmosféra.

* Jak bys ohodnotil práci zvukařů?

K práci zvukařů nemám sebemenší připomínku, ještě jednou jim takto děkuji.

* A nezbytná otázka na konec. Máte chuť za rok pokračovat?

Můžete si zapsat termín: sobota 18. května, již máme potvrzenou polskou Magdu Piskorczyk, na 90 procent je dohodnuta americká zpěvačka Dana Fuchs, na další máme dost času. Opět počítáme s odpoledním hraním venku bez vstupného a večer v Městském společenském domě. Na závěr, spolupráce s Dališem (druhým hlavním pořadatelem Daliborem Miervou) byla, je a doufám, že bude i nadále velmi dobrá. 
j.červín v.sládek

Kolínský PRES 22.5.2012